KADIR MANGA  

NURHAK 
(1971)

31 Mayıs 1971’de Sinan Cemgil">


  KADIR MANGA  

NURHAK 
(1971)

31 Mayıs 1971’de Sinan Cemgil, Kadir Manga, Alpaslan Özdoğan Nurhaklar’da; 2 Haziran ‘71’de Hüseyin Cevahir İstanbul’da katledildi.

 

 

Nurhak'ta bir şafak vakti

ARANANLARI ARKADASLARI SAKLIYOR

ODTÜ'nün tatil olmasi nedeniyle bazi ögrenciler, Türkiye'nin degisik bölgelerine gider. Komer'in otomobilini yaktiklari gerekçesiyle arananlardan Irfan Uçar ile Rasih Ulas Bardakçi, Akin Atauz'un ailesinin; Sinan da Güvenlik Caddesi'nde Idari Ilimler Fakültesi ögrencisi Fevzi'nin evinde kalir. Sinan, eski TKP'lilerin kamuflaj geleneklerini yansitmak amaciyla sakayla da olsa saklandigi bu süre içinde kendisine yapistirma bir biyik takar. Akin Atauz'un babasi Kemal Bey ile esi Huriye Hanim, Irfan Uçar ile Rasih Ulas Bardakçi'yi Anittepe'deki evlerinde birkaç gün misafir eder. ODTÜ'de ögrenci olan Gaziantepli Ihsan Ata Yavuz, daha sonra, Rasih Ulas Bardakçi ile Irfan Uçar'i Gaziantep'e götürür. Ulas Bardakçi, Gaziantep TIP Gençlik Kolu Baskani olan Ercan Kanar ile Gaziantep'in merkez köylerini dolasarak köylülere anti-emperyalist bilinç vermeye çalisir. Daha sonra, Alpaslan Özdogan , ODTÜ ögrencilerinin çikarttiklari dergi ve brosürleri Gaziantep'e getirir. Komer'in otomobilini yaktiklari gerekçesiyle aranan ögrencilerden Mustafa Taylan Özgür ile Ibrahim Seven, Istanbul'a gider, Mehdi Bespinar 'in doktor kayinpederinin evinde birkaç gün kalir. Daha sonra, Halil Çelimli, Yusuf Aslan ile bulusarak Taylan Özgür'ün anneannesinin Yalova'daki evinde birkaç gün kalir, ardindan, ODTÜ'den bir arkadaslarinin otomobiliyle Amasya'ya gider. ODTÜ SFK'nin eski baskanlarindan Kamuran Bekir Harputlu , ODTÜ'de fotografçilik yapan Amasyali Coskun Eroglu ile TIP'ten Amasya milletvekili adayi olmus, çevresinde 'Gavur Imam' lakabiyla taninan Amasyali Naci Eren 'in yardimiyla Amasya'nin bir köyünde yaklasik 10 gün kadar kalan 'Komerzedeler' daha sonra Ankara'ya geri döner. Amasya'dan Ankara'ya dönenler, ''Nerede teslim olalim?'' diye, SBF'den bir iki arkadaslarinin da katildigi bir toplanti yapar. Bir kismi SBF'de, bir kismi ODTÜ'de teslim olunmasi konusunda görüs bildirir. Sonuçta, ''Olay ODTÜ'de geçmistir. Arananlar da ODTÜ ögrencisidir. ODTÜ ögrencisinin sicak destegine de sahibiz'' denilerek ODTÜ'de teslim olunmasina karar verilir.

ÖGRENCILER TESLIM OLUYOR

10 Ocak günü derslere ara verilen ODTÜ, 24 Ocak 1969 Cuma günü sabahi ögretime baslar. Birinci dersten sonra boykot oylamasi yapmak için amfilere giren ögrenciler, bir müddet sonra, ABD Elçisi Komer'in arabasini yaktiklari gerekçesi ile haklarinda giyabi tutuklama karari verilip 18 günden beri aranmakta olan 7 arkadaslarinin geldigini ve törenle teslim olmak istediklerini ögrenir. Amfileri bosaltip rektörlük binasi önünde toplanan kalabalik bir ögrenci grubu, 'Dag basini duman almis' marsini söylerken aranan 7 kisi de rektörlügün önüne gelir. 7 ögrencinin gelislerini arkadaslari uzun uzun alkislar ve ''Devrimciler çok yasa'' diye bagirir. Kalabalik, daha sonra, ''Halk, isçi, gençlik devrim yapacak / Bize Amerika, bize Amerika selam duracak / Tanklariyla toplariyla gelseler dahi / Bagimsiz olacak Türk'ün ülkesi'' seklinde baslayan marsi söyler. Bu arada bir ögrenci, arkadaslarinin omuzlarina çikarak, rektörlük binasinin duvarina, büyük harflerle 'Beyaz Saray' diye yazar. Rektörlük önündeki direkte asili duran 'Orta Dogu' flamasini indiren ögrenciler, idareden bir Türk bayragi ister ve Istiklal Marsi söyleyerek bayragi direge çeker. 'Vietnam' adli bir oyun, Istanbul'dan gelen Devrimci Tiyatro Grubu tarafindan oynanir. Bu arada, emperyalizmi temsilen bir tahta kir at ile Amerikan bayragi yakilir. Gösterilerin ardindan bir kisim ögrencilerle tutuklanan ögrenciler, yaptiklari konusmada, Komer'in arabasinin yakilmasini 'kurtulus savasimizin ilk mesalesi' olarak niteler. Halil Çelimli, yaptigi kisa konusmada, ''Halk bizi desteklemektedir'' der. Çelimli, yaptigi konusmadan sonra, 'Yeni Harman' isimli sigara paketini, arkadaslarina içmeleri için atar. Konusmalarda Rektör Kurdas ve ABD'yi protesto eden ögrenciler, tutuklananlari, 'serefli davanin kahramanlari' diye tanitir. Ögrenciler daha sonra, davul zurna çalarak folklor gösterileri yapar. Ögrenciler, sonunda, ''Bagimsiz Türkiye'' diye bagirarak 7 kisiyi bir minibüse bindirir. Kapida bekleyen jandarma kumandanlari, emniyet müdürü ve polislerin refakati ile adliyeye gelen Yusuf Aslan, Mustafa Taylan Özgür, Mustafa Akgül, Ibrahim Seven, Halil Çelimli, Irfan Uçar ve Coskun Eroglu, savciya teslim olur.

ÖGRETIM ÜYELERI BILDIRI YAYIMLIYOR

Komer'in otomobilini yakanlara kamuoyunun çesitli kesimlerinden de destek gelir. 5 profesör, 6 doçent, 21 asistan ile 29 avukat, ABD Büyükelçisi Komer'in arabasinin yakilmasindan sonra meydana gelen olaylar hakkindaki görüslerini, 25 Ocak 1969 Cumartesi günü, 'Türk kamuoyuna' basligi altinda bir bildiriyle açiklar. Prof. Fehmi Yavuz, Cahit Talas, Mehmet Gönlübol, Nermin Abadan, Muammer Aksoy , Doçent Mümtaz Soysal, Tuncer Bulutay, Cevat Geray, Türkkaya Ataöv, Üren Arsan, Eralp Özgen ile 21 asistan, 29 avukatin imzasi bulunan bildiri özetle söyledir: ''ABD Büyükelçisi Komer'in CIA ajanligi görevinde bulundugu ve Vietnam'da vatanini emperyalistlere karsi savunan halkin yok edilmesi amacindaki bir örgütü yönettigi yolunda, tekzip edilmemis yayinlar üzerine, büyükelçinin Türkiye'ye atandigi günden beri olagan bir tepki gösteren yurtsever Türk gençligi, üniversite idarecileri tarafindan yönetmeliklere, kanunlara ve normal mantik ve sagduyu kurallarina aykiri olarak vahim sonuçlar dogurabilecek olaylarin içine itilmis ve Türk kamuoyunda bu gençlerin suçlanmalarina yol açilmistir. Sinavlarin baslayacagi bir sirada, tutuklanmis olma yüzünden esasen büyük sikintilara katlanan ögrencilerin, tutuklananlari mahkemelerin sorumlulugu ve teminati altina almis olan Anayasanin 30. maddesine ragmen, bir de Anayasanin 14. maddesine açikça aykiri olarak cezaevinde öldüresiye dövülmeleri, hukuk duygumuzu ve hukuk devletine olan inanci derinden yaralamistir. Adalet fikrine büyük bir içtenlikle bagli ve saygili olan bizler, bu ögrencilere karsi takinilan hukuk disi tavirlarin derhal düzeltilmesini bekler, adaletin gerçeklesmesi için gerekli islemlerin bir an önce tamamlanacagina inandigimizi Türk kamuoyuna duyururuz.''

Ögrenciler, tutuklanan 14 genç için yardim kampanyasi açar. Toplanan para, 28 Ocak 1969 Sali günü götürülerek cezaevinde tutuklu bulunan arkadaslarina verilir. Komer'in otomobilini yaktiklari gerekçesiyle TCK'nin 128/2. maddesine göre haklarinda dava açilarak tutuklanan ögrenciler, 12 Mart Çarsamba günü, Ankara 1. Agir Ceza Mahkemesi'nde yapilan durusmalari sonunda tahliye edilir. 'Komerzedeler 'in tahliyesi, ODTÜ'de senliklerle kutlanir. Ögrenciler, bu arada arkadaslarinin tahliyesi serefine üniversitedeki Koç Yurdu'na, Istanbul'daki Kanli Pazar olaylari sehidi Ali Turgut Aytaç 'in adini vermeyi de kararlastirir. Komerzedelerin tahliyesiyle ilgili olarak ögrenciler senlik düzenler. Ögrenciler, gece üniversite ve yurtlarin bahçelerinde ates yakarak etrafinda eglenir. Senlik, 13 Mart Persembe günü de devam eder. Üniversite içinde bir yürüyüs yapan ögrenciler, daha sonra Komer'in arabasinin yakildigi yer olan rektörlügün önünde davul zurna çaldirarak oyun oynarlar

Devami >>

   
Yukarı Dön