KÜTÜPHANE | LENIN

Geri  Avrupa ve gelişmiş Asya

Karşılaştırma bir çelişki gibi geliyor. Avrupa'nın gelişmiş ve Asya nın geri olduğunu kim bilmez? Ama bu başlık için alınan kelimeler acı bir gerçeği içerir.

Son derece gelişmiş makine sanayisi">

KÜTÜPHANE | LENIN

Geri  Avrupa ve gelişmiş Asya

Karşılaştırma bir çelişki gibi geliyor. Avrupa'nın gelişmiş ve Asya nın geri olduğunu kim bilmez? Ama bu başlık için alınan kelimeler acı bir gerçeği içerir.

Son derece gelişmiş makine sanayisi, zengin, çok çeşitli kültür ve anayasalarıyla uygar ve gelişmiş Avrupada, egemen  burjuvazi , proletaryanın artan gücünden ve büyümesinden   korkan , geri, can çekişen ve orta çağa ait herşeyi desteklemek için ortaya çıkıca,  tarihte (yeni) bir noktaya ulaşıldı. Burjuvazi, son günlerinin umutlarını yaşıyor  ve tüm eski ve eskimiş güçleri ile bir araya gelerek sendeleyen ücretli köleliği korumaya çalışıyor.

Gelişmiş Avrupa geri olan  herşeyi destekleyen bir burjuvazi tarafından yönetilir. Günümüz Avrupa sı  burjuvazi sayesinde değil, ama burjuvazi ye rağmen gelişti, sadece daha iyi bir gelecek için savaşan milyonluk  ordu su na  eklenen proletaryadır.  O (proletrya)  tek başına ,amansız geri kalmışlığa, vahşete, ayrıcalığa, köleliğe ve insanın insan tarafından aşağılanmasına karşı düşmanlığı taşır ve yayar.

"Gelişmiş" Avrupa'da gelişmiş tek sınıf proletaryadır. Yaşayan burjuvazi gelince, ölmekte olan kapitalist köleliği  desteklemek için  vahşiliğin , zulmün  ve suç un  her derecesini uygulamak için hazırdır.

Ve tüm Avrupa burjuvazisinin bu çürümesine,  daha çarpıcı bir örneği, onun Asya'da finansal manipülatörler ve kapitalist dolandırıcıların bencil amaçlarını  ilerletmesi için  gericiliğe yardımları  gösterilebilir.

Asya'da her yerde güçlü bir demokratik hareket, büyümekte ,  yayılmakta ve güç kazanmaktadır. Orada burjuvazi şimdilik  gericiliğe karşı halkın yanında duruyor. . Yüz milyonlarca Insan hayata,  aydınlığa  ve özgürlüğe  uyanıyor. Ne sevindiricidir  bu dünya hareketinin ,  kolektivizm yolunun demokrasi yoluyla olduğunun bilincinde olan tüm sınıf bilinçli işçilerin kalplerinde uyanması.  Ne sempati dir tüm dürüst demokratlarını aşılayan Genç  Asya için!

Ya  "gelişmiş" Avrupa?  Çin'i yağmalıyor  ve Çin'de demokrasi düşmanlarına , özgürlük düşmanlarına yardımcı oluyor!

İşte basit ama öğretici küçük hesaplama. Çin demokrasisine karşı Yeni Çin kredisi  tamamlandı. "Avrupa" askeri bir diktatörlük hazırlanan"Shih-kai  nin yanında.  Neden onu destekliyor ? Çünki bu  ticaret  için iyi. Kredi yaklaşık 250.000.000 ruble olarak tamamlandı,  100 e 84 oranında. Bu demektirki  "Avrupa" burjuvazisi  Çine  210.000.000 ruble ödeyecek, ancak kamudan  225.000.000 ruble olarak geri alacak. İşte sana bir anda  birkaç hafta içinde on beş milyon ruble net kâr! Gerçekten, "net" bir kâr değil mi?

Ya Çin halkı krediyi  tanımazsa? Çin, nede olsa, bir cumhuriyettir , ve parlamentonun çoğunluğu kredi ye karşı.

Ah, o zaman "gelişmiş" Avrupa "medeniyet", "düzen", "kültür" ve "anavatan"  diye çığlıklar atacak . Silahlarını harekete geçirecek , , bu maceracı, hain ve gericilerin dostu , Uan Shih-kai  ittifak halinde  "geri " Asya da cumhuriyeti ezecek.

Avrupa'nın tüm komutanları, tüm Avrupa burjuvazisi  Çin'de tüm gerici ve ortaçağ güçleriyle ile ittifak içindedir.

Ama bütün genç Asya, yani Asyanın yüz milyonlarca emekci  insanının, güvenilir bir müttefiki var,  tüm ülkelerin  proletaryası. Yeryüzünde hiçbir kuvvet  Asya halklarını ve hem de Avrupa halklarını kurtaracak olan zaferi  engelleyemez.

Lenin

Pravda No. 113, May 18, 1913. Lenin Collected Works, Progress Publishers, 1977, Moscow, Volume 19, pages 99-100.
Erdoğan A. Tarafından Devrimci Kütüphane için çevrilmiştir.