KÜTÜPHANE

En ağır küresel ısınma raporu

En ağır küresel ısınma raporuBM Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli, 6 yıllık çalışma sonucunda hazırladığı raporu yarın açıklıyor. Raporda küresel ısınmadan büyük oranda insanlar sorumlu tutuluyor.

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin 2 bin 500 bilimadamı tarafından hazırlanan 4’üncü değerlendirme raporu, küresel ısınmadan insanları sorumlu tutuyor ve iklim değişikliğinin olası etkilerine ilişkin saptamalara yer veriyor.

Taslak raporda, bu yüzyılda küresel sıcaklığın 2 - 4,5 derece arasında artmasının kaçınılmaz olduğu, bu artışın 6 dereceyi bulabileceği yer aldı.

“Dünya ısındıkça, okyanuslarda artan buharlaşma, atmosferdeki su buharı oranını artıyor, Bu da sera etkisini güçlendiriyor” denen raporda, yükselen sıcaklık nedeniyle, gezegenin insan eliyle üretilmiş karbondioksiti etkisiz hale getirme özelliğini de yitireceği belirtildi.

Bu durumda atmosferdeki karbondioksit artış oranının yüzde 44’ü bulabileceği ve küresel sıcaklığın 2100 yılına kadar fazladan 1.2 derece daha artabileceği de, iklim modellemelerinin sonuçları arasında.

İklim Değişikliği Panelinin raporunda, son 3 rapordan farklı olarak, küresel ısınmaya insan faaliyetlerinin de yol açtığı açık şekilde ifade edildi ve Dünya’nın iklim sisteminde gözle görülebilecek değişikler de sıralandı. Rapora göre;

* Avrupa’da 2003 yazında görülen sıcak dalgaları daha sık, yoğun ve uzun süreli olacak,
* Tropikal fırtınalar ve kasırgalar güçlenecek, bıraktığı yağış ve seller artacak,
* Kuzey kutbu, yazları buzlanmayacak, buzullarda erime sürekli hale gelecek,
* Karbondioksit oranı sabitlense bile, deniz seviyeleri yükselmeye devam edecek, 2100 yılına kadar yükselme 43 santimetreyi bulacak.

Bazı uzman ve yetkililer, gereksiz telaşa yol açacağı gerekçesiyle raporu eleştiriliyor. Çevre örgütleri ise aynı görüşte değil. Sivil toplum örgütleri, rapora dikkat çekmek için bu akşam küresel bir ışık söndürme eylemi düzernliyor. Eylemde Eyfel Kulesi’nin ışıkları da söndürülecek.

Panelin evsahipliğini üstlenen Fransa’nın Cumhurbaşkanı Jacques Chirac da, küresel ısınma sorununa çare olarak, sadece çevre sorunlarıyla ilgilenecek BM benzeri uluslarararası bir örgüt kurulması fikrini ortaya attı.

Kaynak: BBC