KÜTÜPHANE  | KONULAR | MEDYA

 İşbirlikçi medya ABD'nin Katliamını Görmesden Geliyor
 

KÜTÜPHANE  | KONULAR | MEDYA

 İşbirlikçi medya ABD'nin Katliamını Görmesden Geliyor
 (Peter Phillips - tarih: 20.02.2006 01:58 )
İşbirlikçi medya ABD'nin tutsaklara öldüresiye işkence ettiğine dair çok güçlü kanıtları görmezlikten geliyor.

Ordu otopsi raporları ABD ordusunun gözaltına aldığı kişilere ölümüne işkence yaptığının su götürmez kanıtlarına sahiptir. ABD işbirlikçi medyası yerel Baptist Kilisesinin garaj satışı gibi ciddiyetsiz haberlerle uğraşırken bu olayı örtbas ediyor. Amerika Sivil haklar Birliğine gönderilen 44 otopsi raporundan birine bakalım: "Son Otopsi Raporu:
DOD 003164 numaralı tutuklu beyinde oksijen yokluğu sonucunda öldü. Boyunda meydana gelen bir kırık ve yumuşak dokuya yayılan kanamanın tirod kıkırdağına ulaşması nedeniyle öldüğü anlaşılmıştır. Otopsi boyun kırılması, kaburga kırılması, karında ortaya çıkan çürüklerin sırt ve kalçalara yayıldığını ve vücudnun her yanında sıyrıklar olduğunu göstermiştir. Ayak ve dizlerin arkasındaki çürükler, dizlerdeki sıyrıklar , sol bileğin burkulması, parmakların kırılması, yırtıklar ve derin olmayan kesikler, 4. ve 5. parmakların sağ tarafa doğru bükülmesi, kaba güçten kaynaklanan yaralar, gövde ve ayaklar üzerindeki çürükler otopsi raporunda göze çarpmaktadır. Sol bilekteki burkulma güç kullanımından kaynaklnadığı tspit edilmiştir. Bütün bunların doğal bir felaketsonucu yada kendini savunma girişiminde kaynaklandığını gösteren herhangi bir kanıt yok ortada. Ölüm nedeni cinayettir. Beyatat Gözaltı Merkezi, Nasiriye, Irak"

ACLU web sitesi 27 yaşında olan bu adamın 5 Nisan 2004'te Irak'ın Musul kentinde üslenen ABD Ordusuna bağlı Deniz Fokları tarfından sorgulanırken öldüğünü göseriyor. Gözaltında olduğu süre içinde elleri bağlandı, gözbağı takıldı, uykusuz bırakıldı, bulunduğu ortam bir ısıtıldı bir soğutuldu. Soğuk suyun altında tutuldu. Ölüm nedeni kesin olarak "saptanamamasına" rağmen otopsi nefessiz kalmanın ölümüne neden olabileceğini yazdı. Yani ağzının kapalı tutulması sonucu ayakta beklerken öldü anlamına geliyor bu. Ölüm nedeni kaba güç kullanımı ve nefes darlığı olarak otopsi raporlarına geçti.

Afganistan'dan Irak'a 2002'den 2004'e doğru ABD gözaltı merkezlerinde artan ihlallerin kanıtlarını oluşturan 44 adet otopsi raporunu ACLU'nun websitesinde okuyabilirsiniz. ACLU yöneticisi Anthony Romero ABD sorgusu sırasında meydana gelen bu ölümlere ilişkin kimsenin konuşmadığını" söyledi. ACLU avukatı Amrit Sing " bu belgelerin ABD operasyonları sırasında gözaltına alınan insanlara ölümüne işkence yapıldığının reddedilmez kanıtlarını sunduğunu" söyledi.
Bütün bunlara ek olarak Savunma Bakanı Rumsfeld, Guantanomo Üssünde sorgu yöntemi olarak "çevre düzenlemesinin " kullanılması için oradaki sorumlulara yetki verdi. 2003 Eylül ayında itibaren bu sorgu tekniği Tuğgeneral Sanchez tarafından Irak'ta kullanıldı. Bütün bunlar insan hakları ihlallerinin iktidarın tepesinde olanların bilgisi dahilinde gerçekleştiğini göstermektedir.

25 Ekim 2005 tarihinde ACLU bir basın açıklaması işkence sonucu ölüm vakalarını kamuoyunun gündemine taşıdı. Associated Press(AP) ve United Press International (UPI) kablolu hizmet servisinden bu haberleri acilen kaldırdılar. Bu hareketleri ile işbirlikçi medya kuruluşları olduklarını kanıtlamaktan öte bir şey yapmamış oldular. Nexus-Lexus ve Proquest elektronik veri tabanınının ACLU'nun kullandığı kilit öneme sahip olan bilgilere ve otopsi raporlarındaki bilgilere işbirlikçi medya yayından kaldırmadan önce Amerikan vatandaşlarının yüzde 95'nin ulaştığını ortaya koyuyor. Los Angeles Times ön sayfada 635 sözcüklü "Otopsiler hak ihlallerini doğruluyor" başlığı ile verdi. Yaklaşık bir düzine günlük gazete Bangor Daily News, Maine, sekizinci sayfadan; Telegraph-Herald, Dubuque Iowa, altıncı sayfadan; Charleston Gazette, beşinci sayfadan; Advocate, Baton Rouge, onbirinci sayfadan; geri kalanlar ise hikayeyi kapaktan verdi. The Pittsburgh Post-Gazette ve the Seattle Times hikayeyi genel Irak makaleleri arasına yedirerek verdiler. USA Today ve MSNBC hikayeyi websitesine koydu. Fakat bu hikayeyi hala televizyonlarda izlemiş değiliz.

Air America Radyosundaki 'The Randi Rhodes Gösteri' programı hikayeyi ana gündem yaptı. AP/UPI doğrudan ACLU websitesinden aldıkları haberleri kullandılar. Dünyada alternatif habercilik yapan Common Dreams, Truthout, New Standard, Science Daily gibi web siteleride hikayeyi kullandılar.


Yazar : Peter Phillips, Sonoma Devlet Universitesinde Sosyoloji profosörü ve Sansür Projesi Yöneticisidir.
Çeviren : Çetin Durukanoğlu
Kaynak : www.CommonDreams.org/Ülkede Özgür Gündem