KÜTÜPHANE

KÜTÜPHANE

ELN BİLDİRİSİ,
YENI KOLOMBİYA HABER AJANSI, ANNCOL

Kolombiya'nın ikinci büyük gerilla örgütü ELN, Ulusal Kurtuluş Ordusu Antioquia Bölge Komutanlığı Kolombiya güvenlik güçleri ile olum mangaları arasındaki ilişkiyi kanıtlayan bir bildiri yayınladı.

Biz, ELN Sanayi Bölgesi liderliği; Kolombiya ordusu polisi ve olum mangalarının katıldığı operasyonların Antioqua bölgesinin doğusunda ve bölgenin başkenti Medellin'de sürdüğünü uluslararası ve ulusal kamuoyuna duyuruyoruz. zaman zaman bu güçler arasındaki ilişkileri kamuoyuna duyurmuştuk. Gerçektende karşı ayaklanma stratejisinin üç bileşeninden biri olarak görünen bu güçler ayni zamanda birbirleriyle de ilişkilidirler.Bu strateji Pentagon tarafından geliştirildi ve Kolombiya elitlerin emirleri ile yüksek düzeydeki askeri komutanlar tarafından yürürlüğe konuldu. bugün ordu, polis ve para-militerlerin ayni politikanın değişik parçaları olduğundan artık kimse kuşku duymamaktadır.

Bir kaç örnek verelim:

1- 22 Şubat'ta paramiliterler bölge polisin tamamıyla bir aldırmazlık içinde onları izlerken Cocorna başkenti olan küçük bir belediyeye girdiler. Amaçları gerilla sempatizanı olduklarını düşündükleri insanları alıp götürmek ve kurşuna dizmekti. örgütümüzün kent milisleri onları kent dışına sürüp atmadan önce maalesef iki kişiyi öldürdüler. açıkça ordu koruması altında komşu Santuario belediyesindeki operasyon yapan güvenlik güçlerinin yanına çekilebildiler.
2- 27 Şubat'ta paramiliterler ve askerler Granada Belediyesi La Merced köyüne geldiler ve ertesi gün ayrıldılar. pusu kararak onları Chocco de San Carlos'ta yerleşim yerinde yerel elektrik idaresini bekleyen askerle sığındıkları yere kadar geri püskürttük. Onlardan ikisini oldurduk ve birini yaraladık

3- şubat sonlarından beri paramiliterler Bogota-Medellin Karayolunu San Loui belediyesine bağlayan yolda üslenmiş durumdadırlar. Bu belediyenin geniş kent bölgelerinde çok fazla paramiliter var. Halkı tehdit ediyorlar. yiyecek malzemelerini çalıyorlar. bölge sakinlerini olduruyorlar ve köylülerin ürünleri pazara götürmelerine engel oluyorlar. Bütün bunlar belediye civarındaki ordu ve polis koruması altında devam ediyor. birbirleriyle çatışmadan böyle beklemeleri işbirliği yaptıkları suçlamalarını artırınca sadece secim günü ordu-polis ve paramiliterler arasında bir kaç sahte çatışma olayı yaşandı ve kısa bir sure sonrada geri çekildiler. Biz ne zaman paramiliterle çatışmaya girsek ordu ve polis daima hızlı bir şekilde onların yardımına geliyor.

4- Medellin polisi ve askerler suç grupları ile birlikte çalışarak kitlesel baskınlar yaparak halka şiddet uyguluyorlar. 27 Şubat saat 4'te 15 yaşındaki Diana Milena'yı, 16 yaşındaki Hector Hermando'yu, 17 yaşındaki Leider Alexndar Gil ve Blanquiza civarındaki Olaya Herrera Halk Okulunun tüm öğrencilerini yakalayıp işkence ettikten sonra öldürdüler. Tum bunlara şahit olan 45 yaşındaki taksi şoförü Marco Emilio Mejia'yı da öldürdüler. Öldürülen tüm bu insanlar daha sonra ordu ve polis tarafından -tümüyle yalan olan- ELN milisleri olarak sunuldular. Bu bolge televizyonun yeni yıldızları Albay Mario Montoya Uribe ve Albay Leanodo Gallege ve onların medyadaki hararetli destekçileri tarafından ortaya konulan manzaranın bir parçasıydı.
oligarşi ve sahip olduğu medyanın halkımızı infaz edenlerin propagandalarından daha fazlasını kendi uyduruk haberler yapmalarına karar vermeleri gerçekten üzücü ve derin olarak sarsıcıdır.

Bütün halkı devletin legal ve illegal güçlerinin bu yeni baskı politikalarına karşı aktif olarak direnmeye, onlarla karşılaşan ve hareket halindeki silahlı üyelerimize de silahlarını onlara yöneltmeye çağırıyoruz.

Teslim olmak Yok! Daima halkla birlikte!
Teslim olmak Yok! Daima Devrim!
Teslim Olmak Yok! Sonsuza kadar Zafere Yürüyüş!
Bir adim gerilemek Yok! Ya Zafer Ya Olum!

Ulusal Kurtuluş Ordusu Sanayi Bölgesi Liderliği, Antiqua Dağları, 15 Mart 2002

Kaynak: http://www.anncol.com