KÜTÜPHANE

 Şer ekseni'ne karşı 'Hayır ekseni'
 

KÜTÜPHANE

 Şer ekseni'ne karşı 'Hayır ekseni'
 ( - tarih: 20.02.2006 01:13 )
Bolivya'nın yeni lideri Evo Morales, ülkesinin Venezüella ile el ele vererek neo-liberalizme ve emperyalizme karşı mücadele edeceğini söyledi. İki hafta içinde yemin ederek görevi devralmaya hazırlanan Morales'in, yakın dostu olarak bilinen Venezüella lideri Hugo Chavez ile görüşmesi saatlerce sürdü.
Kıtanın iki sosyalist lideri düzenledikleri basın toplantısında, Amerika Birleşik Devletleri'nin kullandığı şer ekseni ifadesini hatırlatır bir şekilde; kendilerinin emperyalizm ile mücadele için bir "hayır ekseni" kurmayı hedeflediklerini söyledi. Chavez'e göre, şer ekseni ise, Washington yönetiminin ta kendisi. Chavez de Morales de, ABD'nin bölgedeki hakimiyetine karşı bağımsız ve güçlü bir Latin Amerika görmek istediklerini her fırsatta dile getiriyorlar.
Liderler görüşmeleri sırasında tarım, sağlık, eğitim, ve enerji alanlarında bilgi alışverişi öngören bir dizi mutabakat metnini imzaladı. Morales başkanlığı üstlenene dek bu belgeler sadece niyet ifadesinden ibaret; ancak daha sonra işbirliğine hız verilmesi ve Venezüella hükümetinin doğal gaz ve petrol arama çalışmalarında Bolivya'ya teknik yardım sağlaması bekleniyor. Chavez ayrıca ucuz tarım ürünleri karşılığında Bolivya'ya her ay 150 bin varil motorin sevkedecek. İki ülke 30 ay içinde tüm Bolivyalıları okur yazar hale getirmek için bir de eğitim programı başlatacak.

ABD kaygılı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Morales'le işbirliği yapmaya hazır olduğunu; ancak bunun yeni devlet başkanının izleyeceği siyasete bağlı olduğunu açıklamıştı. Gözlemcilere göre, Washington, Venezüella'nın bölgede ABD'nin nüfuzunu azaltma çabalarından rahatsızlık duyuyor. Latin Amerika'da solcu politikalara destek sürekli artıyor. Bolivya'nın yeni Devlet Başkanı Morales dün 10 günlük dünya turu kapsamında Avrupa'ya geçti. Bu ziyaretlerde başlıca hedefin bölgesinin en yoksul ülkelerinden Bolivya'ya yabancı yatırım çekmek olacağı kaydediliyor. Zira ziyaretin ilk bölümünü oluşturacak İspanya ve Fransa'nın, Bolivya'da önemli yatırımları olan yabancı petrol şirketleri var. Morales'in diğer durakları ise Güney Afrika, Çin ve Brezilya.